2018. július 12., csütörtök

Fullmetal Alchemist (2003)



A japán rajzfilmek (animék) különlegessége a nyugati kultúra termékeivel szemben, hogy még az akciódúsabb történetekben is inkább a karakterek kerülnek a történet centrumába a cselekmény helyett. Ennek következtében lehetséges, hogy egy átlagos tévénéző számára az epizódok jó része a cselekmény szempontjából irrelevánsnak vagy jelentéktelennek tűnhet, azonban pont ezek az epizódok adnak a karaktereknek és a történetnek valódi mélységet. Ez teljes mértékben érvényes a Fullmetal Alchemist című sorozatra is, amely bár igen kidolgozott, összetett, kellőképpen izgalmas és fordulatos történetet mesél el, számomra mégis sokkal érdekesebb a jellemfejlődés, amelyen a karakterek keresztül mennek és a sorok mögött rejlő „mélyebb igazság” (ahogy Dr. Marcoh, a sorozat egyik kérészéletű, ám annál nagyobb jelentőségű karaktere fogalmazna).
A Fullmetal Alchemist[1] Hiromu Arakawa azonos című képregénye nyomán készült japán rajzfilmsorozat, amely egy alkimista testvérpár történetét meséli el ötvenegy epizódban. Edward és Alphonse Elric tehetséges alkimisták, akik gyermekként nem tudják feldolgozni édesanyjuk tragikus halálát, így kétségbeesésükben és bánatukban abba a hitbe ringatják magukat, hogy az alkímia segítségével visszahozhatják a holtat az élők világába, azonban nem számolnak azzal, hogy a világon semmi sincs, ami egyenértékű volna az emberi lélekkel.
Az egyenértékűség elve az alkímia alapszabálya, ami kimondja, hogy semmihez sem juthatunk anélkül, hogy valamit adnunk ne kelljen cserébe. Amennyiben ez nem teljesül – márpedig az emberi lélek esetében ez sosem teljesülhet – az alkímiai reakció nem csak kudarcba fullad, de még katasztrófába is torkollik, vagyis az Elric fivérek kísérletét eleve nem koronázhatja siker. Ugyan az alkímiai reakció elindul, a végeredmény még csak meg sem közelíti azt, hogy milyen is egy ember. A humán transzmutáció – ami az emberkísérletek összefoglaló neve a sorozatban – bár sikertelen, a fivérek nagy árat fizetnek az egyenértékűség elvének jegyében. Edwardot, az idősebb és tehetségesebb testvért a bal lábától fosztják meg, míg Alphonse egész testét felemésztik az alkímia erői és fizikai testétől megfosztott lelke csakis bátyja lélekjelenlétének köszönhetően nem vész el örökre a különböző dimenziók közti átmeneti térben: Edward a jobb karjával fizet azért, hogy fivére lelkét egy régi páncélhoz csatolja, és ezáltal új testtel ruházza fel őt. A feltámasztási kísérletet és annak bukását követően a testvérek arra teszik fel életüket, hogy helyrehozzák gyermekkori ballépésüket, ezért hamarosan a minden alkimista által hőn áhított különleges matéria, a bölcsek köve után erednek. Mindezek érdekében az akkor még csak tizenkét éves Edward vállalja, hogy állami alkimistaként tehetségét a hadsereg szolgálatába állítja, ám a bölcsek kövét kutatva hamarosan borzalmas titkokra bukkan.
Mint láthatjuk a Fullmetal Alchemist két ifjú története, akik jobbhíján az alkímiában lelnek támaszra, életfilozófiájukat pedig áthatja az egyenértékűség elvébe vetett hitük. Különösen igaz ez Edwardra, aki nem csak mindennél jobban hisz az alkímia mindent megoldó erejében, hanem kétségbeesetten kapaszkodik is abba, ez pedig igen gyakran beszűkíti azt, ahogyan a világot látja. Kisgyermekként a fivérek azért fordulnak az alkímiához, hogy betöltsék az űrt, melyet a szintén alkimista édesapjuk, Hohenheim hiánya okozott az életükben.  Régi könyvekből autodidakta módon sajátítják el az alkímia alapjait, és ezzel együtt az egyenértékűség elvét is, amelyet hamarosan az élet minden területére kiterjesztett alapszabályként fogadnak el. Kezdetben az alkímia csak egy játék, bűvésztrükk[2], amellyel egymást szórakoztatják és amellyel mosolyt csalhatnak édesanyjuk gyakran búskomor arcára, ám az édesanyjuk halálát követően az alkímia nem maradhat játék, helyette a problémamegoldás elsődleges eszközévé válik.
Amikor Edward állami alkimista bizonyítványt szerez, és ezáltal hivatalosan is a hadsereg szolgálatába áll, egyre több olyan eseménnyel néz szembe, amelyek alapjaiban rendítik meg az alkímiába vetett megkérdőjelezhetetlen hitét és bizalmát. Vegyük például a reménytelenség fogságában vergődő apát, aki emberkísérletekbe rángatja a lányát, hogy kilábaljon a kilátástalanságból, az alkímia miatt mészárlásba forduló polgárháborút, vagy a férfit, aki kizárólag a kegyetlen vérbosszú eszközét véli az alkímiában felismerni. Néhány epizód, és a játék és segítségnyújtás tudománya a pusztítás elsődleges eszközévé válik. Az alkímia hanyatlását követően pedig az egyenértékűség elve sem maradhat többé megkérdőjelezhetetlen igazság. Vajon erőfeszítéseinket tényleg siker koronázza? Vajon tényleg bármit elérhetünk, ha elég keményen dolgozunk?
Edward könyvekből tanulta a tudományt, és a tapasztalatok nem voltak restek ezt felülírni. A Fullmetal Alchemistben megkérdőjeleződik az egyenértékűség elve, és ez Edward számára kinyitja a világot. Rákényszerül arra, hogy kérdéseket tegyen fel, és hogy válaszokat keressen rájuk. És bár egy pillanatra meginog Edward egyenértékűség elvébe vetett hite, a sorozat végül mégsem hagyja, hogy megdőljön ez az eszme: Edward továbbra is hisz benne, immáron azonban saját meggyőződésből teszi ezt és nem azért, mert valaha ezt olvasta néhány poros könyv lapjain. Nagymamám gyakran mondogatta nekünk, hogy „a kerék mindig megy annyit fel, mint amennyit le” így tehát azt gondolom, bárhogy is fogalmazzuk meg, az egyenértékűség elve minden ember életében fontos ahhoz, hogy megőrizzük cselekvőképességünket és hogy elhiggyük: igen is lesz foganatja erőfeszítéseinknek.
A Fullmetal Alchemist főhőseinek azonban nem csak belső csatákat kell vívniuk, hiszen komoly kihívást jelentenek számukra a sorozat antagonistái, vagyis a homunculusok és mesterük. A homunculusok, ahogy nevük is sugallja, mesterségesen létrehozott, emberekhez hasonlatos teremtmények, akik az alkímia segítségével történő feltámasztási kísérletek melléktermékeként jönnek a világra, többnyire az alkímiai reakciót végrehajtó alkimista tudta nélkül. Létrejöttük módjából fakadóan, fizikai megjelenésüket tekintve többnyire megőrzik azon elhunyt személyek vonásait, akiknek a feltámasztási kísérlete során születtek, elsődleges motivációjuk pedig az, hogy a bölcsek kövét megkaparintva valódi emberekké válhassanak, annak ellenére, hogy szánalmas, manipulálható és alsóbbrendű teremtményekként tekintenek az emberekre.
A homunculusok tehát abból a szeretetből – és persze a fel nem dolgozott gyászból – születnek, amelyet az alkimista érez egy elhunyt hozzátartozója iránt, így a kreátora előtt megjelenő homunculusban nem csak egy múltbéli ballépés lenyomatát vélhetjük felfedezni, hanem általuk fizikai formát ölt az a veszteség, amelyet az őket létrehozó alkimista átélt. Számomra a homunculusokkal való harc szimbolikus módon a gyásszal és a veszteséggel való megküzdést jeleníti meg, a történet szempontjából ezért is fontos, hogy Edward lesz az, akinek meg kell vívnia a végső harcot és el kell pusztítania a teremtményt, amit létrehozott, mert csak így juthat el addig, hogy véglegesen lezárhassa magában mindazt, ami a múltban történt, hogy ezáltal feloldozást nyerhessen a benne lakozó bűntudat alól. Úgy vélem, a Fullmetal Alchemist ezzel a lépéssel igazolja és nyomatékosítja azt, hogy a veszteség érzésével való megküzdés szükségszerű és teljesíthető feladat.  
Zárójelben azért megjegyezném, hogy bár jelentőséget vélek tulajdonítani annak, hogy a sorozatban homunculusok sorsa a pusztulás – és néha úgyis érzem, hogy ezek a lények, akik a halálból születnek gyakran a halálba is vágynak vissza – mégsem értek ezzel egészen egyet. A homunculusok, bár a szeretetből jönnek világra, csupán gyűlölettel vannak tele ez pedig elsősorban annak a manipulatív közegnek az eredménye, amely a tágabb társadalmon belül magába fogadja őket. A homunculusok halhatatlanok, nem tudnak alkímiát használni és meglepő különleges képességeik vannak, ugyanakkor saját személyiséggel és érzésekkel rendelkeznek. Harag (Wrath) – egy még szocializálatlan homunculus, akire az Elric fivérek találnak rá – példája is jól mutatja azt, hogy a homunculusok a tágabb társadalomba beilleszkedni képes lények, akiknek az emberek iránti ellenszenves attitűdje mindössze annak a társas közegnek a konstrukciója, amely az elsődleges szocializációs közeget jelenti a számukra. Ebben a kontextusban úgy érzem, a kreátoroknak lenne választása azt illetően, hogy miként vállalják a felelősséget az általuk létrehozott teremtményért. Elpusztítom, vagy vállalom, hogy segítem a társadalomba történő integrálódását. Ebben az esetben számomra az utóbbi jelenti a valódi felelősségvállalást. Ugyanakkor nyilvánvalóan kérdéses, hogy a társadalom valaha is képes volna-e befogadni ezeket a teremtményeket?
A Fullmetal Alchemist egyébként nem csak a homunculusokon keresztül veti fel annak a kérdését, hogy mitől is tekinthetünk valakit embernek. A sorozatban viszonylag nagy szerepet kapnak a kimérák, akik zsoldos katonákból emberkísérletek eredményeképpen létrehozott szuperemberek, különleges képességeik révén mégis kilógnak a társadalomból, vagy példaként említhetjük még a lélekkapcsolt karaktereket, akiket valamilyen módon megfosztottak fizikai testüktől, lelküket pedig egy páncélhoz csatolták. Itt a valódi kérdés persze nem az, hogy képesek volnánk-e befogadni egy fiktív világ fiktív teremtményeit, hanem az, hogy milyen mértékben vagyunk képesek elfogadni a másságot a saját világunkban, a saját közvetlen környezetünkben.
A halál motívuma nem csak a gyász és veszteség kontextusában jelenik meg sorozatban, hiszen emellett központi szerepet kap benne a haláltól, az elmúlástól való félelem, ahogyan a halhatatlanság gondolata is. A sorozat fő antagonistája, Dante mindennél jobban vágyja a bölcsek kövének hatalmát, hogy általa tovább nyújthassa már így is évszázadokon átívelő életét. A bölcsek kövének segítségével, ugyan nyomorúságos áron, de elérhető a hőn áhított örök élet, amennyiben az alkimista a kő segítségével saját lelkét valaki más testéhez kapcsolja. Dante kétségbeesett módon kapaszkodik üres és sivár életébe, sorozatosan kapcsolja lelkét másoktól lopott testekbe, azonban hiába van birtokában az örök élet egy tökéletlen formája, életének már nem maradt egyéb célja, minthogy a halhatatlanságot hajszolja. Hiszen a kő hatalma nem végtelen, idővel kimerül, ennek következtében pedig egyre rövidebb ideig lesz képes fenntartani azt a testet, amelyhez az alkimista a lelkét csatolja, ezért a felhasználónak időről időre újabb követ kell létrehoznia ahhoz, hogy életét meghosszabbíthassa. Mit ér tehát a halhatatlanság, ha eredményeképpen életünk üressé válik, és cselekedeteinket csupán az örök élet elvesztésétől való félelem motiválja?
A halhatatlanság egy másik megközelítését mutatja be a történet Hohenheim – az Elric fivérek édesapjának – karakterén keresztül. Hohenheim kezdetben hasonló utat jár be, mint Dante, azonban amikor felismeri az élet valódi értékeit, a halhatatlanság hirtelen nyomasztó teherré válik a számára, amelyről később önszántából mond le azzal a céllal, hogy hátralévő napjait egyszerű halandóként élje le szerető családja társaságában, bár ahogyan az a történetből később kiderül, ez a vágya nem valósulhatott meg.
A fentiek mellett fontosnak tartom, hogy szóljak még néhány szót a sorozat befejezéséről is. Amikor először találkoztam a Fullmetal Alchemisttel, rendkívül megviselt a keserédes befejezés, amelyben az Elric fivérek részlegesen elérik ugyan céljukat, ám végezetül két külön dimenzióban ragadva, egymás társaságát nélkülözve kell folytatniuk az életüket, ráadásul Edward egy olyan világba került, ahol sosem létezett az alkímia, ezzel pedig a sorozat megfosztotta őt attól a dologtól, amiben a leginkább hitt, amibe a leginkább kapaszkodott. Edward számára az alkímia azonban ennél sokkal többet jelent, hiszen elsősorban alkimistaként határozza meg önmagát, és bár sosem mondja ki, de a sorozatból világosan kiolvasható, hogy az alkímia használatának képessége nélkül értéktelennek, jelentéktelennek érezné saját személyét.
  Akkoriban meglehetősen kiábrándítónak tartottam az utolsó epizódot, úgy véltem ennyi traumatikus élményt követően már végképp kegyetlenség, hogy a sorozat megfosztja Edwardot nem csak a számára legfontosabb személytől, de még az alkímiától is. Azonban, mikor legutóbb találkoztam a történettel, részemről már nyoma sem volt a tíz évvel ezelőtti keserűségnek – és talán itt érhető tetten a befogadó jellemfejlődése – hiszen ráébredtem arra, hogy a sorozat befejezése nem véglegesíti azt, hogy mi történik a karakterekkel az utolsó epizód lejátszását követően, ehelyett pusztán további munkára sarkallja őket, új célt és motivációt biztosít a számukra. Úgy vélem valójában azért nem kedveltem ezt a befejezést, mert a saját érzelmeimet vetítettem ki Edward karakterére (hiszen jogosan véltem úgy, hogy Edward legalább annyira elkeseredett lesz a végkifejlet nyomán, mint amennyire én voltam), ez pedig megakadályozott annak megértésében, hogy ez a karakter ahelyett, hogy csüggedne a történtek miatt, képes elfogadni az alkímia hiányát és ha kell, új tudományágakkal és technológiákkal ismerkedik meg annak érdekében, hogy egy napon viszontláthassa fivérét. 
Mindez talán abszurdnak tűnhet így leírva, de úgy vélem, hogy a fantasy a népmesékhez hasonlóan a saját fantasztikus elemein keresztül képes lehet arra, hogy a mindennapok problémáit és nehézségeit szimbolikus formában jelenítse meg, és ezáltal segítse saját élményeink, félelmeink, intrapszichés konfliktusaink feldolgozását. Amikor először találkoztam ezzel a sorozattal elképesztő hatást gyakorolt rám, és egészen a mai napig képes vagyok benne újabb és újabb dolgokat felfedezni. Mikor legutóbb újranéztem, azzal a nem titkolt szándékkal tettem, hogy végre-valahára a végére járok annak, hogy mi az a mozzanat, mi az a mögöttes tartalom, ami miatt a Fullmetal Alchemist képes még ma is – így tíz évvel később is – ennyire magával ragadni. Bár a fentiekben igyekeztem rendszerezni és formába önteni a sorozattal kapcsolatos kusza gondolataimat, végül mégis úgy döntöttem, hogy inkább nem bolygatom ezt a kérdést, elvégre is hová lenne a varázslat, ha minden gyermek szájába rágnánk, hogy miért élvezi annyira azt a mesét, amelyben a legkisebb királyfi felülkrekedik a hétfejű sárkányon.



[1] Fontosnak tartom megjegyezni, hogy jelen esszé a 2003-ban megjelent első sorozattal foglalkozik, amely elsősorban Mizushima Seiji rendező munkája, ami nyomokban tartalmaz a képregényből átvett elemeket, ám egy teljesen más történetet mesél el, míg a második évad (2009) a képregény minél pontosabb adaptációját tűzte ki célul.

[2] A karakterek elmondása szerint az alkímia a szétbontás és újra összeállítás tudománya – az alkímiai reakció pedig az anyag megértését, szétbontását és újra összeállítását jelenti –, így például egy adott tárgyból létrehozható a megfelelő alkimista kör használatával egy ugyanazon összetevőkből álló, mégis teljesen más tárgy.

Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése